Kołobrzeg
Kołobrzeg to przymorskie miasto urlopowego wypoczynku o nadzwyczaj długiej historii. Pierwsze zapiski dotyczące Kołobrzegu odnoszą się aż do VIII stulecia. W X stuleciu był jedną z siedzib biskupich dawnego Państwa Polskiego. Miasto ma bardzo bogatą historię, na przestrzeni licznych wojen kroczyły przez nie wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, niemieckie i polskie.
Przez wiele wieków Kołobrzeg był popularny przede wszystkim z warzenia i handlu solą. Przez dziesięciolecia miasto miało statut twierdzy, pozostałością po tym czasie jest np Baszta Prochowa z przełomu XIV i XV wieku, która stanowiła element systemu fortyfikacji. Gros fortyfikacji została rozebrana po zlikwidowaniu twierdzy w 1872 roku.
Kołobrzeg, jako miasto uzdrowisko, również szczyci się długą historią. Już w 1830 r. zaistniał tutaj pierwszy zakład kąpieli solankowych. Jak w 1859 roku Kołobrzeg uzyskał połączenie kolejowe ze Szczecinem i Gdańskiem, zaczęło do niego zjeżdżać coraz więcej letników. Największy rozwój turystyki nastąpił natomiast po likwidacji fortyfikacji. Pod koniec XIX wieku otwarto Dom Zdrojowy. W czasie Pierwszej Wojny Światowej miasto zostało przeobrażone w ogromny szpital wojskowy.Pod koniec Drugiej Wojny Światowej miejscowość znowu została przekształcona w twierdzę, na skutek ciężkich walk Kołobrzeg został prawie że całkowicie zniszczony – zachowało się zaledwie pięć procent zabudowy.
Dzisiaj Kołobrzeg to miejsce wakacyjnego odpoczynku. W sezonie urlopowym na plaży w Kołobrzegu wyznaczane są trzy zabezpieczane kąpieliska. Można w tym miejscu pożyczyć kosze plażowe, leżaki, a dzieciaki mogą korzystać ze zjeżdżalni, trampolin oraz różnych morskich atrakcji. Szczytem wydm prowadzi przymorski deptak – świetne miejsce do spacerów. Jednakowo ochoczo uczęszczanym miejscem jest kołobrzeskie molo – o długości 220 metrów. Kołobrzeg pełni też funkcję portów – pasażerskiego, handlowego oraz wojennego. Można zachwycać się stacjonującymi tu okrętami wojennymi i statkami handlowymi i pasażerskimi. Stąd odpływają także statki wycieczkowe w rejs po Morzu Bałtyckim. Warto także wybrać się na odległy o mniej więcej sto kilometrów Bornholm. Tutejsze statki proponują także rejsy morskiego wędkarstwa.
Wejścia do portu strzeże latarnia morska. Pierwotnie, latarnia morska pojawiła się tutaj już w XVII wieku, natomiast osobny budynek latarni pobudowano pod koniec XIX stulecia. W 1945 roku latarnię zburzono, dzisiejsza wieża latarni została zrekonstruowana po wojnie.
Kołobrzeg to różnorodna oferta turystyczna i gastronomiczna. Turyści odwiedzają Kołobrzeg przez cały rok, czekają na nich liczne hotele, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty oraz domy wczasowe. Przeróżną ofertę noclegów w Kołobrzegu odkryjesz na stronie www.kolobrzeg.info.pl/noclegi/wszystkie.